Príroda všetkými zmyslami – receptár 1

Bylinkárstvo

 

Bylinkárstvo je jednou z liečebných techník ľudového liečiteľstva (alternatívnej medicíny) založenej na liečebnom účinku rastlín. Znalec, zberateľ liečivých bylín a nazýva bylinkár alebo zelinkár.

História

 

Dejiny bylinkárstva siahajú až do praveku, keďže sa vtedajší ľudia živili aj rastlinami, ktoré neskôr začali využívať aj na liečenie. V neskorších dobách sa tento druh medicíny značne rozvinul. Slovania využívali na liečenie z rastlín najmä cesnak a cibuľu. Liečenie sa často spájalo s náboženskými obradmi. Najväčšie znalosti v oblasti bylinkárstva mali najmä pastieri. Cirkev bylinkárov v dávnej minulosti považovala za čarodejov.

Potpourri

Potpourri je názov pre vonnú zmes bylín. Jeho tradícia vznikla v Anglicku, ale veľmi rozšírená je aj vo Francúzsku. Zmes bylinek sa večšinou aranžuje do ozdobných porcelánových misiek, ale dá sa uchovať aj v látkových vrecúškach a zavesiť ho do priestoru alebo uložiť na miesto, odkiaľ sa bude jeho vôňa rozliehať po celej miestnosti.

 

Potpourri vo vrecúšku

Pomôcky:

Látkové vrecúško, sušené byliny a kvetiny, vône, esenciálne oleje, nožnice, lepidlo, niť alebo špagát. 

Postup:

         Najskôr usušíte bylinky a kvetiny. Usušené rastliny nalámajte na menšie kúsky. Pokiaľ je vonná zmes málo výrazná, môžete použiť akýkoľvek esenciálny olej či arómu. Zmes vložte do vrecúška z látky a niťou ho zaviažte.

Odlievanie mydla

Pomôcky:

glycerínová  priesvitná a biela  mydlová hmota, rôzne formy  na odlievanie mydla (alternatívou môžu byť formy na ľad z obchodného domu Ikea, akékoľvek silikónové formy na pečenie), olej na vytretie foriem, olivový olej,  rôzne vône, farbivo do mydiel – možno  použiť aj potravinársku farbu, škoricu, bylinky, usušené lupienky ruží, hrniec na topenie, servítky.

Postup:
1. Glycerinovú  bezfarebnú/ bielu hmotu , ktorá je  bez vône, nakrájajte do hrnca na menšie kúsky.

2. Hmotu pomaly topíte a miešate. Mydlo nesmiete variť na viac ako 80 st. C, pretože  ho znehodnotíte!

3. Formy  vytriete olejom, aby sa mydlo ľahšie  vyberalo.

4. Tesne pred úplným roztopením  pridáte farbivo, arómu, olivový olej, bylinky, lupienky ruží a pod.. Hmotu  opatrne  vylejte do foriem.

5.  Za cca 15-20 minút  hmota stuhne a môžete ju vyklopiť.

Vonná soľ do kúpeľa

 

Pomôcky:

sklená fľaša z číreho skla, kuchynská soľ, potravinárske farbivo, esencie, nádoby na zafarbenie soli, jogurtové poháriky, nôž, alebo  nožnice, výkres, lyžička, korková zátka

Postup:

Do prázdnej fľašky  nasypete kuchynskú soľ až po hladinu hrdla fľaše. Potom soľ z fľašky rovnomerne rozdelíte do dvoch nádob (plastových pohárikov od jugurtu). Počet nádob závisí od množstva farieb, ktoré chcete použiť. Do takto pripravenej soli pridáte potravinárske farbivo a esencie. Farbivo premiešate so soľou, pričom soľ okamžite krásne zmenila farbu. Takto pripravenú  zafarbenú soľ pomocou lyžičky  a kornútku z výkresu striedavo nasypete do fľaše. Soľ musí siahať opäť až po hladinu hrdla fľaše, kde ju uzavriete korkovou zátkou tak, aby sa vám jednotlivé farebné vrstvy nepremiešali.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.

 

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s