Príroda všetkými zmyslami – receptár 3

ŽIHĽAVA

Nájdeme ju na celom svete s výnimkou Južnej Ameriky a tropickej Afrik . V našich podmienkach je jej výskyt veľmi hojný a nájdeme ju kdekoľvek. Žihľava sa v liečiteľstve používa už od stredoveku . Nazbieraná pred sv. Jánom sa vkladala za okná a prahy domových dverí, aby zabraňovala vojsť zlým duchom do domu.  

Zbierajú sa listy alebo vňať do veľkosti 20 cm. Sušia sa rýchlo v tieni alebo umelým teplom do 50 stupňov C. Farba žihľavy musí byť tmavo zelená. Koreň sa zbiera v marci a apríly a v septembri a októbri, suší sa umelým teplom do 50 stupňov C. Najkvalitnejšiu drogu (vňať) získame zberom do 20 mája.

Účinky: protirakovinové, pomáha pri arteriskleróze, upravuje metabolizmus, užíva sa ako jemné hemostatikum, antireumatikum, antistatikum, ovplyvňuje funkciu pečene a žlčníka, znižuje hladinu cukru v krvi, upravuje krvný tlak, zlepšuje srdečnú činnosť. Koreň sa používa formou odvaru proti zaplieňovaniu pľúc, proti kašľu, bielemu výtoku, vodnateľnosti. Pre vonkajšie použitie sa do poručuje pri vypadávaní vlasov a k podpore ich rastu.

Žihľavový sirup

 

 Suroviny:      

20ks žihľavy dvojdomej, 2l prevarenej vody, 30g kyseliny citrónovej, 2,5kg kryštálového cukru.

Postup:

Prevarenú vodu necháme vychladnúť a zalejeme ňou umytú žihľavu. Necháme stáť prikrytú 24h.Na druhý deň scedíme a pridáme cukor a  kyselinu citrónovú.  Na miernom ohni rozpustíme cukor, zmes nesmie vrieť ak chceme, aby sa zachovalo  najviac vitamínov. Keď sa cukor rozpustí, sirup plníme do fliaš.

Žihľavová pomazánka

Suroviny:

žihľava, 1 malé maslo, 2 syry v črievku (bambíno), soľ podľa chuti.

 

Postup:

Lístky žihľavy nakrájame na jemno. Prelejeme vriacou vodou, aby sme ich zbavili pálivosti. Necháme vychladnúť. K žihľave pridáme syr v črievku a maslo. Keď treba prisolíme. Dobre vymiešame. Podávame na hrianke.

ŠTIAV

Ríša: Plantae; Trieda: Rosopsida ; Rad: Caryophyllales; Čeľaď: Polygonaceae

Štiav (Rumex acetosa) často jednoducho nazvaný šóška je vytrvalá bylina. Šťaveľ bol kultivovaný po celé stáročia. Listy môžu byť použité v polievkach a omáčkach, alebo sa vkladajú do šalátov.  V severnej Nigérii je šťaveľ známy ako yakuwa , v Rusku a na Ukrajine je to len shchavel ‘(щавель) a je používaný v polievkach. V niektorých častiach Belgicka sa podáva v zmesi so zemiakovou kašou, alebo ako súčasť tradičný pokrmov obsahujúcich ďalšie zelené byliny.

ODPORÚČAME:

Omáčka zo štiavu

Suroviny: 600 g štiavu, 20 g masla, 2 dl smotany, 40 g hladkej múky, 10 g cukru, soľ.

Postup:

Čisté listy uvaríme v slanej vode. Uvaríme listy, vyberieme, pokrájame a dáme na maslo. Múku rozmiešame so smotanou, podľa potreby rozriedime vodou zo štiavu a podlejeme ňou štiav. Spolu povaríme. Nakoniec pridáme cukor. Podávame so zemiakmi, vareným vajíčkom alebo fašírkou.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s