“Pod taktovkou ukecaných”

 „Školenie, či  výlet v prvý týždeň školského roka? Prečo nie!“ povedali sme si (ja a Ivka) a nadšene sme začali pobehovať a rozmýšľať, čo si na tieto tri dni zabalíme a čo sa tam vôbec bude diať. Čakal nás Zvolen a školenie Trénerský kurz Slovenskej debatnej asociácie. Napriek tomu, že ešte ani ráno v deň odchodu  sme nevedeli, čo od trojdňového seminára očakávať, žiarili sme nadšením a očakávaniami.

Po ani nie náročnej ceste sme sa ocitli pred vysokou budovou školského internátu, teda našim útočiskom na najbližšie dve noci. Rozdelili sme si kľúčiky od izieb, pani prof. Talianová bývala na druhom poschodí a ja s Ivkou sme boli ubytované na siedmom poschodí. Odomkli sme svoje dvere s úžasným pocitom, že tieto dve postele a nádherný výhľad na mesto patria len a len nám. Euforické stavy nenechali na seba dlho čakať, no toľko času sme práve teraz nemali. Vábila nás dominanta mesta – zámok, ktorý sa pyšne týčil nad Zvolenom a čakal, kým prekročíme jeho masívne brány. Vo vnútri sme si prezreli množstvo obrazov od rôznych umelcov z rôznych historických období. Hladné a príjemne unavené sme sa vrátili do nášho malého kráľovstva na internáte a začali sme sa venovať vybaľovaniu a našim posteliam. Večerná prednáška sa nekonala a namiesto toho sme si dali spoločný zoznamovací večer s ostatnými účastníkmi seminára z celého Slovenska, pre ktorých debata nie je len krúžok, ale aj jedna z ich dominantných záľub.

Ráno nás čakali hodiny plné práce, učili sme sa ako viesť svoju vlastnú skupinu debatérov, zaujať ich, poodhaliť im benefity a samotné kúzlo debaty. Zaujalo ma hlavne to, ako títo účastníci seminára túžili byť lepší a lepší. Počas školenia v podstate nebola ani minúta, ktorú by som strávila ničnerobením. Veľa nových miest, mnoho nových ľudí, ešte viac nových informácií, nové záujmy, takto vyzerali tri dni pod taktovkou Slovenskej debatnej asociácie, ktorá nám pootvorila dvere plné možností, ktoré sa už nezavrú. Dúfam, že ste z mojich slov cítili aspoň trochu nadšenia, s ktorým sme si toto školenie užili.  J

Alex Štellmachová, 2.B

Siedmeho septembra 2011 som sa prebudila do pekného dňa. Pekného nielen preto, že vonku svietilo slniečko, ale hlavne kvôli tomu, že som bola plná očakávaní. Veď, boli predo mnou tri dni trénerského seminára Slovenskej debatnej asociácie.

Bolo pol deviatej a s Alex sme boli na ceste do Rimavskej Soboty. Tam nás už s úsmevom čakala pani profesorka Talianová. Sobrance – Bratislava – to prichádzal náš autobus. Nestihli sme sa na sedadlách autobusu ani ohriať, a už šofér hlásil štyridsaťminútovú prestávku. Napriek tomu sme za dve hodiny cesty konečne zbadali tabuľu „Zvolen“. Pravdupovediac, v tom okamihu sme už  boli  rady, že sme docestovali. Išli sme sa ubytovať na Školský internát  SOŠ drevárskej. Len ten názov nám hneď napovie, že dievčat sme na internáte stretávali pomenej. Napriek tomu sme sa večer zoznámili s úžasnými babami, s ktorými sme mohli tráviť všetok voľný čas.

Keď sme už boli vo Zvolene, svedomie nám nedalo a navštívili sme Zvolenský zámok. Na zámku sme sa dozvedeli veľa z histórie mesta a obzreli sme si zbierkové predmety (šperky, oblečenie, veci každodennej potreby, zbrane…). Mohli sme sa pokochať aj nad obrazmi znázorňujúcimi  prírodu, život v rôznych historických obdobiach, ale videli sme aj tzv. moderné umenie, teda obrazy zo súčasnosti.

Na prednáškach SDA sme sa dozvedeli čo to debata je a ako debata vlastne funguje.  Školitelia nás zasvätili do jej základných pravidiel a vyrobili sme si ročný plán pre náš budúci debatný klub.

Som rada, že sme mohli absolvovať  tento trénerský seminár a že sme sa mohli dozvedieť mnoho užitočných vecí, ktoré budeme môcť využiť pri vedení nášho vlastného debatného klubu. Dúfam, že nám v jeho založení pomôžete a vyberiete sa s nami cestou k tomu, aby sme sa stali debatérmi. Bude to ťažké, ale ako povedala jedna múdra žena: „Treba mať vytrvalosť a vieru v seba, treba veriť, že niečo dokážeme…“ A my to dokážeme.

Ivka Kožiaková, 2.B

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s