Projekt ukončený

Maťko a Kubko, nezabudnuteľné postavičky kultových rozprávok Marianny Grznárovej, sa stali inšpiráciou pre projekt, ktorý previedol študentov 1.A a 2.A triedy Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti naprieč ľudovými remeslami a tradíciami Gemera a Malohontu.

Fotografie:

 

Projekt sa realizoval  v mesiacoch február až máj 2012 na predmetoch biológia, slovenský jazyk a literatúra a výtvarná výchova a to nielen na pôde školy, ale aj na družstve v obci Klenovec a v expozíciách múzea Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach.

Na hodinách výtvarnej výchovy sa žiaci zoznámili s tradičnými remeslami a technikami z okolia Gemera a Malohontu. Klasická školská trieda sa premenila na remeselnícke dielne, počas ktorých sa každý žiak naučil techniku plstenia a vyrobil si prívesok na kľúče či mobilný telefón z ovčej vlny. Žiaci si tiež mohli vyskúšať prácu hrnčiara a vymodelovali si hlinené prívesky, ktoré odovzdali svojim rodičom ako darčeky. Z korálikov žiaci vyrábali prívesky na mobilné telefóny a stromčeky šťastia, namaľovali si taktiež veľký hrací domček – chalúpku.

Úlohou projektu v rámci časti biológia bolo získanie vedomostí o domácich zvieratách a spôsobe starostlivosti o ne. Základné informácie si žiaci osvojili na hodinách v škole, no oveľa cennejšie vedomosti získali návštevou družstva v obci Klenovec. Tu sa žiaci zoznámili s jednotlivými hospodárskymi zvieratami, naučili sa ich pomenovať a určiť ich rodové rozdiely. Na hodinách v škole študenti vypracovali projekty, v ktorých zhrnuli všetky získané vedomosti. Pán docent Gemery oboznámil žiakov v rámci krátkej prednášky a praktických aktivít o technológiách spracovania kravského mlieka a výroby rôznych druhov syra. Výrobu neúdenej hrudky z čerstvého kravského mlieka si žiaci vyskúšali na vlastnej koži.

Prváci a druháci absolvovali okrem návštevy družstva aj exkurziu do Vodného mlyna v obci Veľké Teriakovce. Tu si žiaci obzreli expozície venované tradičnému spôsobu života našich predkov, spôsobu ich obživy  a výstavu kyjatických hračiek.

Hodiny slovenského jazyka a literatúry sa premenili na pisateľskú dielňu – redakciu, v ktorých písali slohové práce – opisy pracovného postupu, recepty, ktoré sa spracovali spolu s kresbičkami a fotografiami na nástenné kalendáre pre rok 2013.

Počas projektu mali žiaci možnosť vyskúšať si aj ďalšie aktivity – pani Margita Kókayová zasvätila žiakov do tajov pečenia klasickej domácej štrúdle a pani Mgr. Nadežda Miháľová naučila žiakov ako sa pečie domáci chlieb.

Projekt bol ukončený 6. júna 2012 slávnostným stretnutím, na ktoré boli pozvaní žiaci a vyučujúci GMH, rodičia a priatelia školy.  V rámci krátkeho programu žiaci odprezentovali aktivity, ktoré boli realizované počas projektu. Všetci hostia boli pohostení domácim, vlastnoručne upečeným chlebom a boli im odovzdané darčeky v podobe hlinených príveskov.

Projekt sa mohol uskutočniť vďaka Nadácii Orange, ktorá ho podporila sumou 980.- € v rámci grantového programu Školy pre budúcnosť 2011/2012.

 

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s