Exkurzia do Bystrianskej jaskyne a Múzea SNP

Dňa 11. 9. 2015 sme mali my, žiaci 1.A a 3.A triedy, možnosť navštíviť Bystriansku jaskyňu a Múzeum Slovenského národného povstania. Naša exkurzia sa začala návštevou jaskyne. Vchod do jaskyne sa nachádzal na okraji lesa a obklopovala ho čarokrásna príroda. Na začiatku prehliadky sme sa dozvedeli od pani sprievodkyne, že v jaskyni sa teplota pohybuje po celý rok v rozmedzí od 5˚C do 7˚C a vlhkosť dosahuje až 98℅, preto je vhodná na liečbu chorôb dýchacích ciest. Jaskyňa je vápencového pôvodu. Videli sme tam rôzne stalagmity a stalaktity. Ak sme zapojili našu fantáziu, mohli sme v jaskyni vidieť aj hlavu visiaceho krokodíla. Pani sprievodkyňa nám ukázala priepasti, ktoré sú hlboké až 20 metrov.

IMG_20150911_150644

Na obed sme sa odviezli do OC Európa, kde sme mali rozchod. Mohli sme si niečo kúpiť, najesť sa a zažiť dobrodružstvo v 5D kine.  Neskôr sme pešo prešli do Múzea SNP. V múzeu nás pán sprievodca privítal krátkym zostrihom filmu o tom, ako to vyzeralo na Slovensku počas 2. svetovej vojny.  Na poschodí sme si prezreli uniformy a zbrane používané vo vojne. Táto časť prehliadky najviac zaujala chlapcov. Dozvedeli sme sa nové informácie o tom, ako fungovala propaganda počas vojny. Počas 2. svetovej vojny ľudia nemohli čítať noviny s protištátnymi myšlienkami, a tak museli využiť svoju vynaliezavosť. Ľudia si vymýšľali rôzne spôsoby, ako zakázané noviny skryť. Pán sprievodca nám napríklad ukázal drevený valček na vaľkanie cesta, do ktorého si tieto noviny ľudia skrývali. Dievčatá zaujala hlavne téma koncentračných táborov. Zistili sme, že Židov prevážali do koncentračných táborov vo vlakoch pre dobytok. V lete v nich dosiahla teplota až neľudských 60˚C. Židia, ktorých odviezli do koncentračných táborov, boli zbavení všetkých občianskych práv a následne ich očíslovali, potom mnohých zabili. Počas tohto rozprávania nám všetkým behal mráz po chrbtoch. Môžeme byť šťastní, že sme niečo takého nezažili, pretože to bola krutá doba. Prehliadka múzea bola ukončená ďalším filmom, ktorý pozostával zo zostrihu záberov z vojny.  Pri odchode z múzea sme si ešte prezreli tanky a vagóny vystavené v neďalekom parku.

IMG_20150911_132455

Táto exkurzia bola poučná a veľmi zaujímavá. Aj napriek sychravému počasiu sme strávili pekné chvíle, naučili sme sa mnoho nových informácií a zároveň sme spoznali aj našich nových spolužiakov z 1.A triedy.

Viac fotografií:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.868420419902176.1073741891.100002026777659&type=1&l=c64234a3d8

Viktória Lásková a Zdenka Slatinská (3.A)

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s