DEŇ VODY v Gymnáziu M. Hrebendu v Hnúšti

Ak je soľ nad zlato, tak voda musí byť cennejšia než diamanty, najmä tá pitná. Slovensko má šťastie, že patrí k tým krajinám, ktoré sú v zásobách pitnej vody sebestačné. Veď viac než miliarda ľudí na planéte k nej nemá žiadny prístup. Z hľadiska prístupu k pitnej vode žijeme na Slovensku vo veľkom luxuse. Priemerný Slovák spotrebuje denne 120 litrov vody. Z nich iba štyri litre na pitie a varenie. Vo zvyšku sa umývame, perieme či splachujeme  záchody. Žiaľ k vode sa správame ako k odpadu. Hoci máme zatiaľ vody dostatok, Slovensko postupne vysychá. Zo Slovenska sa stráca ročne okolo milión kubíkov vody.

Na Gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti sa snažíme každý rok pripomenúť našim žiakom dôležitosť ochrany vody ako zdroja života. Tento školský rok sme sa zapojili do projektu Tajný život vody v spolupráci s CEEV Živica. Podstatou tohto projektu bolo vytvorenie realizačného tímu tvoreného z dvoch študentov a to D. Šimoniča a N. Paľovej, žiakov 6.A, a vyučujúcej Z. Vinclavovej, ktorí pripravili pre žiakov školy aktivity pri príležitosti pripomenutia si Dňa vody.

Lídri  postupne realizovali aktivity v dňoch 21.3. – 23.3. 2016. Počas realizácie im pomáhali niektorí študenti zo 6.A triedy. Zaujímavými aktivitami boli: modelovanie rieky, ochutnávka vôd, babka cvrček, svet a voda, virtuálna voda… Dané aktivity propagovala aj nástenka vo vestibule školy a pútače pred školou, ktoré mali zbudiť pozornosť verejnosti.

Viete, že:    Od roku 1993 je 22. marec svetovým dňom vody, vyhlásený OSN.

71%  povrchu našej Zeme pokrýva voda, z toho len 0,27 % je voda pitná.

Každý deň zomrie približne 4500 detí v dôsledku nedostatku pitnej vody.

Až 2,5 miliardy svetovej populácie nemá prístup k zdraviu nezávadnej vode.

????????????????

Modelovanie vody

????????????????

Virtuálna voda

 

 

 

 

 

 

 

 

Viac fotografií: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.956605964416954.1073741920.100002026777659&type=1&l=4b85f29701

Mgr. Zlata Vinclavová

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s