Exkurzia Budapešť 2016

16. júna 2016 začal autobus tvorený štyridsiatimi žiakmi a tromi profesorkami naberať smer Gödöllő. Žiaci prvej A, druhej A, tretej A a štvrtej A triedy a pani profesorky Eva Talianová, Zlatka Vinclavová a Ľudmila Bystrianska prežívali dvojhodinovú cestu veľmi dobre, atmosféra bola vynikajúca, dokonca sa aj spievalo. V Gödöllő sme navštívili Kráľovský kaštieľ, ktorý bol postavený pre cisárovnú Sissi. Vstupná brána kaštieľa bola tvorená mramorovými stĺpmi a krásnymi ozdobami nad oknami. V kaštieli sa nachádzalo množstvo miestností, ktoré sme mali možnosť si prezrieť. Za kaštieľom bola veľmi pekná záhrada. Vynímalo sa v nej mnoho druhov kvetov hýriacich všetkými farbami. V strede záhrady bola fontána, pri ktorej sa dalo aj sadnúť si. Posedieť si a urobiť si piknik sa dalo v celej záhrade. Po prezretí kaštieľ sme nasadli na autobus, ktorý nabral smer Budapešť.

V Budapešti nás autobus vysadil pred nákupným centrom Campona. Profesorky nám dali možnosť sa najesť a poobzerať si obchody. Po hodinovej prestávke na obed sme zišli do Tropicária. V Tropicáriu  sa nachádzalo veľké množstvo rýb, plazov, vtákov ale aj opíc. Tropicárium bolo rozdelené do viacerých sekcií, napríklad tam bola časť venovaná dažďovému pralesu, akváriá pre sladkovodné ryby či akváriá s morskou vodou. V dažďovom pralese bola simulovaná búrka, aby sa zvieratá cítili ako doma. Bol tam aj krokodíl, ktorý oddychoval. Túto časť obývali aj opice a vtáky, ktoré sa podľa mňa najviac podobali našim sliepkam. O 14.30 sme mali možnosť pozrieť si aj chovanie hadov myšami. Bolo zaujímavé, ako had dokázal zjesť takú veľkú myš. O pol hodinu neskôr sme mohli vidieť aj kŕmenie žralokov. Kŕmenie sme pozorovali z tunela, ktorý sa nachádza pod akváriom. Žraloky kŕmili potápači. Potápači mali na rukách  kovové rukavice, aby ich žraloky nemohli pohrýzť, keď si brali ryby priamo z ich rúk. Vedľa veľkého akvária sa nachádzal bazén s rajami. Ak k vám raje priplávali, mohli ste ich pohladkať. Väčšinou tie staršie raje ostávali plávať v spodnej časti bazéna, skôr sa vám nechali pohladkať mladé raje.

Po troch hodinách sme sa stretli pred Tropicáriom a išli sme do autobusu, ktorým sme sa dostali do hostela. Hostel bol trojposchodový a my sme obsadili všetky tri poschodia. Po zložení našich vecí do izieb sme hrali v záhrade futbal. Keď sa zotmelo, hrali sme karty alebo sme sa rozprávali. Okolo jedenástej nám pani profesorka povedala, že máme ísť na izby. Osprchovali sme sa, ale spať sme nešli, rozprávali sme sa do rána. Okolo siedmej sme mali budíček, poupratovali sme si izby, zbalili sme si všetky veci a išli sme von. Profesorky skontrolovali, či sme niečo nezabudli na izbách, odovzdali sme kľúče a pomaly sme cez bráničku prešli k autobusu. Nasadli sme a išli sme smer Citadella.

Citadella je najkrajšia výhliadka na mesto Budapešť. Taký krásny pohľad, aký sa nám naskytol na Citadelle, som ešte nezažil. Bolo krásne vidieť dve časti Budapešti – Budín a Pešť, ktorých hranicu vytvára rieka Dunaj. Dva pradávne mestá spájajú iba mosty. Na niektorých miestach na Dunaji sa nachádzajú ostrovčeky. Videli sme aj Budínsky hrad, Parlament a mnohé iné pamätihodnosti. Na niektorých svetových stranách dokonca nebol viditeľný ani koniec mesta. Pri vstupnej bráne do opevnenia a do múzea boli obchody plné suvenírov a magnetiek. Po menších nákupoch sme nasadli do autobusu a pokračovali sme ďalej v ceste.

Vodič autobusu nás vyložil asi 500 metrov od ZOO, lebo pred ňou sa nedalo parkovať. Prišli sme pred ZOO, pani profesorka nám kúpila lístky a išli sme dnu. Pre istotu sme si zobrali aj mapky zoologickej záhrady, lebo inak by sme sa tam stratili. Potom sme išli preskúmať celú ZOO. Najprv sme sa dostali ku ohradám so zebrami, plameniakmi a hrochmi. Zebry v ohrade skákali ako zjašené veverice. Plameniaky krásnej ružovej farby oddychovali  a hroch tiež niekde ležal. Po ceste sme sa dostali do časti venovanej savane, kde boli žirafy, nosorožce a gazely. Žirafy sa dali aj kŕmiť, dokonca vás mohli svojím dlhým jazykom oblízať. Išli sme do budovy, v ktorej boli umiestnené mravenčiare. Mravenčiare so svojím dlhým ňufákom prehľadávali piesok, po ktorom behali. V ZOO bola vybudovaná veľká hora vyzerajúca ako skala, mohli ste na ňu vyliezť a pozorovať zvieratká. Bolo odtiaľ vidno paviány, gorily a lemury. Potom sme sa vybrali na cestu k budove s hadmi. Po hadoch sme navštívili opičí svet, kde nám opice skákali ponad hlavy. O kúsok ďalej bolo jazierko s tuleňmi. Keď ste sa išli prejsť okolo jazierka, mohli ste zbadať cestičku k akváriu, kde ste mohli z blízka pozorovať tulene pod vodou. Ja som veľmi chcel vidieť klokany, no keď sme ku nim prišli, tak spali. Vedľa klokanov sa nachádzalo najväčšie jazero v ZOO. Plávali v ňom stovky rýb a okolo lietali desiatky vtákov a pelikánov. Neďaleko bol austrálsky výbeh, tak som si pomyslel, že keď klokany oddychovali, tak aspoň uvidím koaly, no aj tie spali. Vedľa sa nachádzala budova so zvieratami, ktoré žijú v tropickej oblasti Ameriky. Videli sme tam vydru, ktorá práve naháňala rybu, ktorú potom ju zjedla. Aj leňochody spali, ale sklamanie mi vynahradila pestrosť amazonského vtáctva. Túto budovu sme navštívili ako poslednú, už sme si len kúpili niečo na pitie a išli sme k autobusu, ktorý nás doviezol až domov. Skoro celú cestu sme prespali, zobudili sme sa až pred Rimavskou Sobotou.

Keď som prišiel domov, bol som spokojný s dobrými zážitkami, lebo takýto výlet som ešte nezažil.

Milan Kyseľ (druhá A)

????????????????

Kráľovský zámok

????????????????

Citadella

 

 

 

 

 

 

????????????????

Tropicarium

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1012663092144574.1073741932.100002026777659&type=1&l=c8b1137baf

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s