Navštívili sme Kocúrkovo

V dňoch 24. a 25. apríla sme sa my, žiaci 1.B triedy, zúčastnili exkurzie do Košíc. V pondelok sme o 10.25 hodine vyrazili vlakom z Hnúšte do Jesenského. Cesta trvala približne hodinu. V Jesenskom sme čakali na rýchlik do Košíc. Po dlhšej ceste sme približne o pod tretej dorazili do miesta určenia. Ubytovali sme sa v Hosteli Košice, kde sme dostali asi pol hodinu času na oddych a neskôr sme vyrazili do Auparku. V Auparku sme sa občerstvili, nakúpili sme a vrátili sme sa na hostel, kde sme sa prezliekli, upravili a presunuli sa do historickej budovy Štátneho divadla Košice.

Predstavenie Kocúrkovo od Jána Chalupku bolo vtipné, zábavné a poučné. Napriek tomu, že dielo bolo napísané v 19. storočí, súčasní interpreti ho posunuli do 21. storočia. Herci mali oblečené moderné kostýmy a moderne sa aj vyjadrovali. Používali dysfemizmy, pejoratíva a vulgarizmy, ktoré však neboli samoúčelné. Predstavenie sa skladalo z dvoch dejstiev, ktoré boli oddelené prestávkou. Dej pôvodného príbehu dotvárali vsuvky pozostávajúce z rap-ových a tanečných ukážok. Samotné divadelné prestavenie poukazovalo na problémy tohto storočia, napríklad korupcia, rodinkárstvo, alkoholizmus, vypočítavosť žien ohľadom vzťahov a vydaja.

Hlavná postava Anička Tesnošilová stvárňovala vypočítavú ženu, ktorá sa mala najprv vydať za suseda Martina, za čo by ho Aničkin otec volil za rektora. Samozrejme, suseda Tesnošilovcom za túto „službičku“ dávala štedré dary. Lenže pred ženbou Martin utiekol a Aničku nechal napospas svojmu susedovi, do ktorého sa ona ihneď zamilovala. Jíří Svoboda sa stal rektorom, no nakoniec sa oženil  s Ľudmilou, dcérou bývalého učiteľa. Ohrdnutá Anička odchádza do Londýna, odkiaľ si dovedie nového ženícha, módneho návrhára. Ani toto zasnúbenie jej však nevyšlo, pretože jej ženícha zatkli. Nakoniec Aničke ostal starý mrzutý právnik, ktorého síce za manžela nechcela, ale zobrala si ho, aby neostala „starou dievkou“.

Náš spolužiak Dávid Ondruška zhodnotil divadelné predstavenie kladne, no prekvapilo ho, že dej Kocúrkova bol posunutý do súčasnej doby a na rozdiel od pôvodného diela v ňom vystupovali namiesto zbojníkov mafiáni, národnostná otázka bola potlačená a vyzdvihnutá bola skôr problematika korupcie či kritika negatívnych ľudských vlastností ako chamtivosť a vypočítavosť. Výkony hercov Dávid zhodnotil na jednotku. Veľmi ho prekvapilo, že dielo obsahovalo množstvo vulgarizmov a druhé dejstvo odkazovalo na ďalšie Chalupkove diela a to Všecko naopak aneb Tesnošilova Anička se žení a Honzík se vydáva a Trasořitka anebo Stará láska se předce dočekala.

Po ukončení divadelného predstavenia sme sa vrátili na hostel a išli sme spať. Ráno sme sa zobudili skoro, aby sme mali čas pobaliť sa a o pol ôsmej sme vyrazili na vlakovú stanicu, kde sme mali hodinu času na raňajky. Rýchlik do Jesenského nám šiel o pol desiatej. V Jesenskom sme museli opäť čakať na spoj do Hnúšte, kde sa náš výlet skončil. Z tejto exkurzie nám však ostalo mnoho skvelých zážitkov, na ktoré môžeme spomínať.

Žiačky a žiaci 1.B

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s