Deň vďakyvzdania

Dňa 23.11.2017 aj naša škola oslávila v rámci hodín anglického jazyka Deň vďakyvzdania. Žiaci zo školskej rady si pripravili prezentáciu pre triedy: 5.A, 2.B, 3.B, 4.B a 8.A. Vďaka prezentácii sme si pripomenuli históriu, tradičné jedlá, symboly a zvyky tohto amerického sviatku.

Dozvedeli sme sa niečo z histórie. V roku 1620, sa 102 pasažierov (Pilgrims) hľadalo nový domov na lodi Mayflower. Plavili sa 66 dní po rieke Hudson. Priplávali do Massachusetts, kde začali nový život. Keď prišla prvá tuhá zima, mnoho pôvodných pasažierov lode ochorelo. Iba polovica pôvodných pasažierov uvidela prvú jar v novom živote. V marci sa stretli s indiánmi, ktorí mali náčelníka Squanta. Indiáni ich naučili pestovať, získavať živicu zo stromov, chytať ryby a vyhnúť sa jedovatým rastlinám. V roku 1621 mali Pilgrims prvú úžasnú úrodu, a tak guvernér William Bradford zorganizoval oslavu. Prvé „vďakyvzdanie“ oslavovali 3 dni. Vďakyvzdanie sa začalo sláviť posledný štvrtok v novembri.

Pripomenuli sme našim žiakom aj tradičné sviatočné jedlá. Predjedlom je polievka. Hlavným chodom je moriak s brusnicovou omáčkou, zemiakovou kašou a s glazúrovanou mrkvou. Dezert je tekvicový koláč alebo kukuričný chlieb.

Symboly vďakyvzdania sú moriak, hojnosť, tekvice a brusnice. Zvyky v súčasnej dobe sa podobajú tým z minulosti. Medzi novšie zvyky patria sprievody, v ktorých sú vždy zobrazené symboly Dňa vďakyvzdania.

Frederika Bálintová, 2.B

This entry was posted in Nezaradené. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s